Preloader

Ładowanie

image

Co po farmacji?

Wbrew powszechnie panującej opinii absolwenci kierunku farmaceutycznego nie pracują tylko w aptekach. Możliwości obrania ścieżki kariery po farmacji jest znacznie więcej. Poza apteką (czy to ogólnodostępną czy szpitalną) farmaceuci znajdują zatrudnienie w takich sektorach branży jak przemysł, marketing, praca naukowa, kontrola jakości i dystrybucji czy analityka. Każdy z tych sektorów zapewnia ciekawą drogę rozwoju kariery jak i rozwoju osobistego. Wymagane kwalifikacje oraz zarobki różnią się w poszczególnych sektorach branży farmaceutycznej. Przyjrzyjmy im się bliżej.


Przemysł farmaceutyczny

Oczywiście mowa tutaj o firmach i koncernach farmaceutycznych dla których zatrudnienie magistra farmacji wiąże się nie tylko ze stworzeniem zespołu składającego się ze specjalistów, ale też ze zwiększeniem wiarygodności firmy. Oferowane stanowiska znajdują się w działach:

sprzedaży w roli handlowca czy osoby odpowiedzialnej za marketing

analizy rynku farmaceutycznego

monitorowania działań niepożądanych

rejestracji i refundacji leków

badań klinicznych

laboratoriach przy kontroli jakości leku

Najbardziej poszukiwanymi pracownikami w tym sektorze są osoby, które są po specjalizacji w kierunku farmacji przemysłowej. Farmaceuci są niezbędni gdyż zapewniają firmom farmaceutycznym rozwój. Zarobki w przemyśle farmaceutycznym są również stosunkowo wyższe i wynoszą od kilku tysięcy złotych do nawet kilkunastu tysięcy, szczególnie na działach sprzedaży gdzie dodatkowo są przewidziane premie czy prowizje.

Ciekawą alternatywą dla farmaceutów jest dział marketingu produktów leczniczych i suplementów. Farmaceuta wydający wiarygodną, naukową opinię o produktach leczniczych czy suplementach znacznie podnosi ich wiarygodność przez co jest pożądanym pracownikiem. Jeśli przy tym może wykazać się kreatywnością w przekazie reklamowym to wiele firm farmaceutycznych chętnie zatrudni go w swoim dziale marketingowym.

O poszczególnych działach przemysłu będziemy pisać w kolejnych artykułach.

Praca naukowo – badawcza

Jeśli ktoś podczas studiów magisterskich zakochał się bez pamięci w nauce to może kontynuować drogę naukową i rozpocząć studia stopnia trzeciego, czyli studia doktorskie. Mamy tutaj szeroki wachlarz możliwości w wyborze kierunku. Od szeroko pojętej chemii (chemii organicznej, chemii nieorganicznej, chemii fizycznej czy chemii leku) poprzez biofizykę, biotechnologię aż po farmakognozję, botanikę czy mikrobiologię. Po zdobyciu tytułu doktora nauk farmaceutycznych można prowadzić badania naukowe. Środki na badania można uzyskać z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego czy z zewnętrznych źródeł. Zarobki naukowców są jednak zróżnicowane. Najczęściej zależne są od tego gdzie zostaną opublikowane ich badania. Im bardziej prestiżowe pismo naukowe tym większy zarobek. Doktorzy na uczelniach czy w instytutach naukowych w Polsce zarabiają w granicach 4-5 tys. złotych. Jeśli jednak prowadzą badania dla firm czy koncernów farmaceutycznych mogą liczyć nawet na pięciocyfrowe kwoty.

Praca w aptece

Praca w aptekach jest najbardziej popularną drogą zawodową dla magistrów farmacji. Ze znalezieniem pracy w aptece nie powinno być większych problemów, a im dalej od miasta uniwersyteckiego tym łatwiej o pracę (oraz większe wynagrodzenie). Farmaceuci mogą pracować w aptece ogólnodostępnej lub aptece szpitalnej.

Praca w aptece ogólnodostępnej wiąże się z kontaktem z pacjentami i wymaga zdolności dobrej komunikacji oraz szerokiej wiedzy na temat dostępnych preparatów leczniczych, ich działania, interakcji z innymi lekami i ich efektów ubocznych. Dodatkowo rynek suplementów i wyrobów medycznych jest obecnie zasypywany nowościami, z którymi pracownik stojący „za pierwszym stołem” powinien być zaznajomiony. W aptekach wciąż (choć znacznie rzadziej niż dawniej) wytwarza się leki recepturowe sporządzane pod danego pacjenta. Wymaga to od farmaceuty znajomości receptury aptecznej. Dodatkowo wymaganą kwalifikacją jest umiejętność fakturowania oraz prowadzenia ewidencji czy znajomość informatycznego programu aptecznego kamsoft.

Praca w aptece szpitalnej znacznie różni się od pracy w aptece ogólnodostępnej. Polega ona głównie na zaopatrywaniu oddziałów szpitalnych w odpowiednie leki oraz nadzoru i kontroli leków na oddziałach. Praca ta wiąże się z częstymi konsultacjami z lekarzami z oddziałów szpitalnych w zakresie dawkowania i działania leków, co wymaga znacznej wiedzy specjalistycznej. W szpitalu farmaceuta może również zajmować się robieniem leków onkologicznych wymagających aseptyczności najwyższej klasy.

Zarobki w aptekach różnią się przede wszystkim pod kątem odległości od miasta uniwersyteckiego czy województwa, w którym znajduje się apteka. I tak w miastach uniwersyteckich farmaceuci w aptekach zarabiają w przedziale 3,5 – 4,5 tys. złotych, a kierownicy aptek w przedziale 4,3 -6,5 tys. złotych. W miastach oddalonych od uniwersytetu zarobki są odpowiednio wyższe i wynoszą średnio 4 – 5 tysięcy złotych dla farmaceuty i 5 – 7,5 tysiąca dla kierownika apteki. Jeśli jesteś zainteresowany otwarciem własnej apteki koniecznie wejdź na https://pracawfarmacji.pl/jak-otworzyc-wlasna-apteke/

Kontrola i nadzór nad produkcją i obrotem produktami leczniczymi

Swoją ścieżkę kariery farmaceuci mogą również związać z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym (GIF) i sprawować kontrolę nad wytwarzaniem i obrotem produktów leczniczych. GIF sprawuje kontrolę nad lekami dostępnymi na rynku, nad ich produkcją, kontrolą jakości, transportem i dostępnością oraz importem . Instytucja zajmuje się również kontrolą nad reklamą produktów leczniczych.

Praca w hurtowni farmaceutycznej

Miejsca pracy czekają na farmaceutów również w hurtowniach farmaceutycznych. Do obowiązków magistra farmacji należą tutaj między innymi nadzór nad poprawnością procesów magazynowania i dystrybucji produktów, zgodnie z wymaganiami Prawa Farmaceutycznego i Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej, prowadzenie szkoleń dla personelu, kontrolowanie i monitorowanie warunków przechowywania leków, nadzór nad przyjmowanymi, zwracanymi produktami i przekazywaniem ich do ewentualnej redystrybucji.

comment 3


  1. Michał

    Skoro jest tyle opcji to dlaczego 90% magistrów farmacji pracuje w aptekach?

    Reply

leave your comment


Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *