Preloader

Ładowanie

Jaki jest koszt otwarcia apteki?

Prowadzenie własnej apteki to bardzo specyficzny i wymagający rodzaj biznesu. Dla ludzi rozumiejących rynek farmaceutyczny i mających odpowiednie podejście, może się jednak okazać biznesem bardzo dochodowym. Osoby, które chcą otworzyć aptekę, muszą liczyć się ze sporą konkurencją, ograniczonymi możliwościami marketingowymi, dostosowaniem się do wielu wymogów ale też… Wysokim progiem wejścia. Jaki jest koszt otwarcia apteki?

Koszty uzyskania pozwoleń

Aby móc otworzyć własną aptekę potrzebne będzie otrzymanie niezbędnych pozwoleń (tego jakie pozwolenia musimy uzyskać i jakie spełnić wymogi możecie dowiedzieć się tutaj https://pracawfarmacji.pl/jak-otworzyc-wlasna-apteke/ . Już sam koszt uzyskania pozwolenia od Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego na prowadzenie apteki wynosi w 2019 roku 11 250zł.

Koszty lokalu

W przypadku apteki ogólnodostępnej również lokal musi spełniać wiele wymogów. Powierzchnia lokalu musi wynosić co najmniej 80 m2, posiadać 2 osobne wejścia i 11 różnych pomieszczeń (jak pomieszczenie ekspedycyjne, magazyny, pomieszczenie recepturowe, archiwum, pokój socjalny, toaleta, pomieszczenie administracyjne itd.). Najczęściej potrzebny będzie nam projekt zagospodarowania obiektu, którego koszt może wynosić od 2000 do 7000 zł. Jeśli zdecydujemy się wynajmować lokal, koszt wynajmu będzie wahać się między 2800 zł a nawet 11 000, zależnie od tego jak duży będzie to lokal, w jakim budynku (np. kamienica, blok, galeria handlowa), jakim mieście i jakiej lokalizacji. Najprawdopodobniej będzie też potrzebny mniejszy lub większy remont. Jeśli zdecydujemy się na wybudowanie budynku pod aptekę lub wykupienie lokalu użytkowego, musimy liczyć się z kosztem przekraczającym 100 000 zł.

Najkorzystniej będzie nam dogadać się z deweloperem budującym budynek użytkowy (jak galeria handlowa), żeby lokal był przystosowany do apteki. Ominiemy wówczas koszt dodatkowego remontu.

Sam budynek to jednak nie wszystko. Potrzebne nam będzie niezbędne wyposażenie, które przewidziane jest w paragrafie 8 rozporządzenia ministra zdrowia wydanego 30 września 2002 roku w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki, w którym możemy przeczytać:

§ 8.

1. Podstawowe wyposażenie apteki ogólnodostępnej stanowią:

1) stół ekspedycyjny, który może być osłonięty w sposób uniemożliwiający dostęp do niego osobom niezatrudnionym w aptece, wyposażony w szuflady do przechowywania wyodrębnionych asortymentowo produktów leczniczych i wyrobów medycznych;

2) szafy ekspedycyjne zamykane do wysokości co najmniej 60 cm od podłogi;

3) szafy magazynowe zamykane lub regały oraz łatwo zmywalne podesty;

4) szafy lub kasety przeznaczone do przechowywania środków odurzających i substancji psychotropowych zabezpieczone zgodnie z odrębnymi przepisami;

5) lodówka lub szafa chłodnicza z urządzeniem do pomiaru temperatury, przeznaczona wyłącznie do przechowywania leków;

6) termometry i higrometry we wszystkich pomieszczeniach, w których przechowuje się lub sporządza produkty lecznicze oraz przechowuje się wyroby medyczne;

7) loża recepturowa kryta tworzywem łatwo zmywalnym, odpornym na chemikalia;

8) wagi wielozakresowe, których parametry określają odrębne przepisy;

9) stół kryty tworzywem łatwo zmywalnym, odpornym na chemikalia;

10) aparat do otrzymywania wody oczyszczonej z odpowiednio zabezpieczonym odbieralnikiem, jeżeli apteka wytwarza wodę oczyszczoną;

11) szkło do przygotowywania leków recepturowych;

12) naczynia i utensylia recepturowe, odpowiednio oznakowane, do przygotowywania leków recepturowych, z wydzieleniem naczyń i utensyliów dla środków z grupy bardzo silnie działających.

2. Jeżeli apteka sporządza leki w warunkach aseptycznych, to podstawowe jej wyposażenie stanowią ponadto:

1) loża z nawiewem laminarnym do przygotowywania leków w warunkach aseptycznych, umieszczona w oddzielnym pomieszczeniu lub izbie recepturowej;

2) sterylizator.

3. Aptekę, w której są sporządzane produkty homeopatyczne, wyposaża się ponadto w aparaturę umożliwiającą sporządzanie tych produktów w określonych postaciach farmakopealnych.

Ustawa nie mówi nic o komputerach, drukarkach czy czytnikach do wyposażenia stanowisk sprzedaży, które musimy kupić. Koszt zakupu wyposażenia apteki waha się w szerokich granicach od ok. 25 000 zł (jeśli zdecydujemy się na zakup w większości używanych mebli i sprzętu) do nawet 60 000 zł. Niezbędne będzie również oprogramowanie. Na polskim rynku zdecydowana większość aptek korzysta z programu KAMSOFT. Koszt tego oprogramowania wynosi ok 3000 zł. Podsumowując koszty lokalu wahają się w granicach od 40 000 zł nawet do 160 000 zł.

Dotarliśmy do momentu, w którym mamy pozwolenia oraz odpowiednio wyposażony lokal spełniający wszystkie wymogi. Jednak w naszej aptece wciąż mamy puste pułki… Przed nami najdroższy zakup.

Magazyn apteczny

Zakup leków jest największym wydatkiem otwarcia apteki ogólnodostępnej. Waha się on w granicach od 50 000 zł do nawet 400 000zł netto (!). Magazyn apteczny można nabyć za gotówkę lub poprzez tzw. kredyt kupiecki. Wielkość magazynu aptecznego trzeba dobrać bardzo mądrze. Zbyt mała ilość leków dostępnych w aptece wiąże się z koniecznością częstego odsyłania pacjentów do konkurencji lub czekania do następnego dnia aż hurtownia dostarczy nam lek. Znowu zbyt duży magazyn apteczny ciągnie za sobą wygenerowanie dużej ilości leków, które nam się przeterminują, co oznacza straty dla apteki.

Warto w tym momencie nadmienić, że dobrze jest mieć podpisaną umowę nie tylko z jedną hurtownią farmaceutyczną lecz co najmniej dwoma, aby mieć szerszy dostęp do asortymentu.

Personel

W aptekach średnio pracują dwie osoby z tytułem magistra farmacji (w tym kierownik apteki) oraz 1-2 techników farmacji. Ich wynagrodzenie jest w dużej mierze zależne od regionu Polski oraz odległości od miast uniwersyteckich i waha się od 9 000 do 15 000 zł dla całego personelu.

Podsumowanie

Pozwolenia – 11 250 zł

Lokal i wyposażenie – 40 000 – 160 000 zł

Magazyn apteczny – 50 000 – 400 000 zł

Personel – 9 000 – 15 000 zł

Całość – 110 250 – 586 250 zł

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak otworzyć własną aptekę zajrzyj na https://pracawfarmacji.pl/jak-otworzyc-wlasna-apteke/

leave your comment


Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *