Preloader

Ładowanie

image

Korzyści otwarcia apteki internetowej

APTEKA INTERNETOWA

Zakupy przez internet cechują się od lat wzrostowym trendem. I nie ma się co dziwić. W sieci możemy kupić taniej, wygodniej a nawet z dostawą pod drzwi. Trend ten przeniósł się również na apteki umożliwiając zakup niektórych leków, a także produktów drogeryjnych i rozmaitego sprzętu medycznego, czy też tego „z domowej apteczki”. Prawdopodobnie każdy kto prowadzi aptekę zastanawiał się nad otwarciem jej internetowego odpowiednika. Jak otworzyć aptekę internetową? Jak ją zoptymalizować? Czy otwarcie internetowej apteki jest opłacalne?

Czy opłaca się otwierać aptekę internetową?

Apteka internetowa może przynieść nam wiele korzyści i stać się nie tylko dodatkowym źródłem dochodu ale także bardzo atrakcyjnym punktem oferty naszej apteki stacjonarnej, gdyż każda apteka internetowa powiązana musi być z istniejącą apteką ogólnodostępną. Dziś rynek aptek internetowych zdominowany jest przez duże sieciówki i ciężko będzie nam się przebić, tym bardziej po wprowadzeniu w 2012 roku ustawy dotyczącej zakazu reklamy aptek. Najprawdopodobniej nie staniemy się potentatem internetowego rynku aptecznego, ale możemy wykorzystać e-commerce do rozwoju naszego biznesu. W jaki sposób?

Korzyści płynące z założenia apteki internetowej

Poszerz terytorium

Obecnie właściciele aptek prywatnych walczą w nierównej walce o klienta z sieciówkami. Zakaz reklam zmusza apteki do konkurencji opartej głównie na niższej cenie produktów. Dlatego też każda wartość dodatnia apteki może okazać się kluczowa w pozyskiwaniu klientów. Apteka internetowa pozwala nam zwiększyć zasięg terytorialny apteki. Dzięki sprzedaży wysyłkowej możemy tak naprawdę obsługiwać pacjentów z całej Polski. Asortyment może być bardzo szeroki. Produkty drogeryjne, kosmetyczne, bandaże, pasty do zębów, przybory medyczne czy nawet apteczki domowe. Jeśli w naszej ofercie mamy niszowe produkty występuje duże prawdopodobieństwo, że kupi je osoba z drugiego końca kraju. Warto pomyśleć o sprzedaży produktów lokalnych producentów.

Daj możliwość zamówienia leków

Kolejną korzyścią płynącą z założenia apteki internetowej jest możliwość zamówienia przez pacjenta leków na receptę. Należy przy tym zaznaczyć, że wysyłkowa sprzedaż leków z przypisu lekarza jest w Polsce nielegalna. Możemy jednak dać pacjentowi możliwość odebrania leku osobiście w aptece przez co będzie miał pewność, że na miejscu zrealizuje swoją receptę w pełni. Jeśli dopełnimy ofertę o system informacyjny, przez który pacjent dowie się o skompletowaniu jego zamówienia i gotowości do odbioru w aptece (sms, mail czy połączenie telefoniczne) to stworzymy dla pacjenta bardzo atrakcyjną wartość dodatnią.

Stwórz powierzchnię reklamową

Kiedy już ściągniemy odpowiednio duży ruch na naszą witrynę internetową (poprzez niszowe produkty, porównywarki cen, zbudowaną bazę klientów i polecenia) to możemy wynająć powierzchnię naszej strony pod reklamy. Jak wiadomo reklamy aptek czy leków na receptę są nielegalne, jednak nic nie stoi na przeszkodzie reklamowania na przykład produktów kosmetycznych. Za wynajęcie powierzchni reklamowej możemy zarobić dodatkowe pieniądze. Większy obrót daje nam możliwość większych zarobków i większej elastyczności cen oraz możliwość tworzenia nowych, lepszych promocji.

Przywiąż klienta

Apteka internetowa pozwoli nam również na mocniejsze przywiązanie obecnych klientów. Poinformuj swoich pacjentów o możliwości składania zamówień przez internet, załóż im konto na stronie, pozostań z nimi w kontakcie, informuj o promocjach. To wszystko sprawi, że pacjenci będą chętniej korzystać z naszych usług, a marketing szeptany przyprowadzi nam nowych klientów.

Bądź w kontakcie

Zbudowanie bazy klientów niesie dodatkowe korzyści. Jeśli w naszym magazynie znajdują się podlegające promocjom produkty bliskie swojej daty ważności możemy poinformować naszych klientów o promocji co pozwoli nam wyczyścić magazyn. Zasada jest prosta. Im większa baza klientów tym mniej produktów przeterminowanych.

Zanim się zdecydujesz

Zanim zdecydujesz się na otwarcie apteki internetowej musisz też poznać problemy z jakimi przyjdzie Ci się zmierzyć. Na pierwszej linii frontu stanie konkurencja, która zaciekle walczy o klientów. Bez odpowiedniego przygotowania, pomysłu na marketing i promocje swojej witryny oraz bez unikatowej wartości, jaką dawać będzie twój sklep internetowy, ciężko będzie ci stanąć do tej walki. Warto więc znacznie poszerzyć swoją wiedzę z zakresu e-commerce, wybadać rynek oraz poszukać unikatowych wartości zanim zdecydujemy się na otwarcie apteki internetowej.

Należy przemyśleć jak będzie wyglądać cały proces obsługi sprzedaży wysyłkowej i zrobić analizę kosztów. Należy przy tym uwzględnić takie rzeczy jak stworzenie sklepu internetowego, hosting, domena, oprogramowanie, branding i szata graficzna, integracja z systemem magazynowym jak i opisy i zdjęcia produktów, umowa z firmą kurierska, logistyka, przygotowanie w aptece pomieszczenia do kompletowania zamówień (jest to jeden z wymogów otwarcia apteki internetowej) oraz przeszkolenie personelu pod realizację sprzedaży wysyłkowej.

leave your comment


Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *